Punčochová historie: Od „obalů na nohy“ až silonkám

publikováno: 18. 11. 2017
zobrazeno: 149x

Mnozí si v souvislosti s punčochami vybaví zrzavou copatou holčičkou jménem Pipi Dlouhá punčocha. Jiní, i kdyby chtěli, nikdy nezapomenou, na obludné hnědo-žluté punčocháče, které se nosily jedním proužkem dopředu a dvěma dozadu. Byly totiž tak příjemné, že je snad museli vyrábět ve Svědivši, Kousavé Lhotě nebo Opruzistánu. Kde se tu ale tyhle kalhoty křížené s ponožkami doopravdy vzaly? A k čemu původně sloužily? Možná se budete divit.

Jako první se o čemsi podobném punčochám zmínil v 8. století před naším letopočtem řecký básník Hésiodos. Jednalo se o oděv ze zvířecí srsti, který měl chránit nohy před chladem. Ve velkém se ale tento produkt začal nosit až někdy před 2 000 lety za vlády mocných faraonů. Tedy nepředstavujte si Egypťana v krajkových „samodržkách“. Ani tehdy se ještě nenosily punčochy, jaké známe dnes. Jednalo se spíše o takové ponožky se silněji vyplétanou špičkou a patou. Jejich pozůstatky nalezli archeologové v některých hrobkách. Díky tomu víme, že je nosili převážně rolníci a otroci, které měly pravděpodobně chránit před nepřízní počasí.

Kam čert nemůže, tam nastrčí ženu

Jak už to bývá, netrvalo dlouho a do vývoje punčoch zasáhly ženy. Ty povýšily nošení ponožek na zcela novou úroveň. Z původně naprosto nevkusných „obalů na nohy“ se tak prakticky přes noc stalo velmi oblíbené a hřejivé oblečení na doma. V Japonsku a Čině dokonce začaly vznikat i luxusní bavlněné a hedvábné ponožky, které svým majitelkám zajišťovaly opravdu maximální pohodlí.

Punčochy jako symbol bohatství

Chlap v punčochách? Dneska rarita, dříve je měl každý uznávaný a majetný šlechtic. Upnuté rádoby kalhoty až děsivě připomínající dnešní legíny byly v aristokratických kruzích doslova hitem. Vznešení pánové je nosili víceméně denně, dokonce se v nich nechávali na památku portrétovat.

Zanedlouho přišly módě punčošek na chuť také ženy. Ty jejich ale nesahaly až do pasu, končily těsně nad koleny a upevňovaly se pomocí ozdobných stužek, něco na způsob nynějších podvazků. Zajímá vás odkud se o tomto módním úlovku dozvěděli a jak celé tohle punčochové šílenství započalo?

V roce 1598 totiž reverend William Lee sestrojil úplně první pletací stroj. Tento světový unikát následně spolu s upletenými punčoškami z pravého hedvábí představil v Anglii královně Alžbětě a její rodině a sklidil obrovský úspěch. Všem přišly nejen neskutečně příjemné na nošení, ale také velmi noblesní. Hedvábí se v tu dobu totiž dováželo pouze z Číny, což trvalo měsíce a také to bylo neuvěřitelně nákladné. Hedvábné punčošky si proto mohla dovolit jen vládnoucí třída, která jimi dávala na odiv svou nadřazenost.

Praktičnost nade vše

Po skončení éry šlechticů ale zlatý věk punčoch nekončí, ba naopak. V období 40. let frčelo punčochové zboží snad více než pejzy za dob Elvise Presleyho a to hlavně díky průlomovému objevu – nylonu. Do té doby používané hedvábí bylo na příděl a tento levný a trvanlivý materiál ho plně nahradil. Jako první jej začala používat americká firma DuPont. A byl to trhák. Po nylonkách se zaprášilo. Během pouhých 4 dní byly všechny, tedy celkem 4 000 000 párů, z obchodních pultů fuč. Pak ale přišla válka, nylon se začal používat k výrobě padákových šňůr a bylo po parádě.

Fantazii se ale meze nekladou a některé ženy to vzaly doslova. Ve snaze vzbudit alespoň iluzi oblíbených nylonek se nezdráhaly, namalovat si tužkou na obočí falešné punčochové švy na holá lýtka. Když se pak nylonky začaly opět prodávat, stály se na ně fronty. Až někdy po roce 1948 začíná zájem o ně lehce upadat.

Módní vsuvka: Délku punčoch určovala především délka sukní. Snadno si tak dokážete představit, ve kterém období se nosily kratší a ve kterém zase dlouhé.

Punčochové zboží začíná být opět ternem po roce 1960. S nástupem minisukní a bezešvých produktů se zesílenou patou a špičkou, a jsme zase zpátky u těch Egypťanů, ale zcela odzvonilo hedvábným punčochám s podvazky, které dámám nepatřičně vykukovaly.

Dnes máte na výběr nespočet různých punčošek s lycrou. Vyrábějí se samodržící s gelovými pásky, velkým hitem jsou vzorované punčochy, pak také síťované punčošky a punčochy s krajkovým lemem, barevné podkolenky, šněrovací nadkolenky, různobarevné elastické legíny, kožené legíny a nespočet černých i pleťových silonek se zdobením a vzory. Které nejraději nosíte vy?

Autorka
Denisa Coufalová
Hodnocení článku: +5
Komentáře

Doposud nikdo nepřidal komentář. Buďte první.


Přidejte svůj názor